Telekválasztás: lépésről lépésre

Telekválasztás lépésről lépésre

A lakás vagy ház felépítés az ember életében egy nagyon fontos döntéssorozat végeredménye. Sok megfelelő döntést kell hozni ahhoz, hogy megépüljön álmaink otthona, az elsők közt szerepel a telekválasztás. Cikksorozatunkkal ehhez próbálunk meg segítséget adni Önöknek.

 

Az első lépés: a telekválasztás

A házépítéssel kapcsolatos döntési sorozat egyik első és nagyon fontos állomása a megfelelő telek kiválasztása. Masa Tamással, a Terra-Ép Kft. ügyvezetőjével most ebben próbálunk néhány tanáccsal segíteni a kedves olvasóknak.

A telekválasztás sok mindent meghatároz majd a ház építése során. Éppen ezért több szempontot is meg kell vizsgálni. Masa Tamás szerint a legoptimálisabb megoldás, amennyiben a kivitelező és a megrendelő közösen választja ki a telket.

 

Fontos szempont: pénz és szabályok

A legelső és nagyon sokak számára a legfontosabb az anyagi szempont. Érdemes körülnézni a piacon, hisz egy városon belül is jelentős eltérések lehetnek az árakban, amelyek így akár több tízmilliós forintos különbséget is jelentenek. Természetesen egy belvárosi, vagy egy felkapott városrészben található telek sokkal drágább, mint egy agglomerációban lévő.

Szintén nagyon fontos szempont a választáskor, hogy a kinézett telekre milyen építési szabályok vonatkoznak, mekkora a beépíthetősége, hová lehet építkezni, mekkora épületet lehet rá felhúzni, elfér-e rá a megálmodott házunk. Szóval meg kell nézni a vonatkozó előírásokat. Éppen ezért érdemes a kivitelezőt már az elején, a telek kiválasztásába is bevonni, hisz ő jobban eligazodik az aktuális rendeletek között.

 

Nem mindegy, hol a telek

Szintén figyelembe kell venni a telek kiválasztásakor annak elhelyezkedését, tájolását. A legnépszerűbb a déli tájolás, hisz ekkor éri a legtöbb természetes napfény a házat. Igaz, Masa Tamás szerint a nagyon meleg nyarak miatt érdemesebb egy észak-délit elhelyezkedést választani, mert akkor a nap az épület mindkét oldalát sütni tudja.

Ezek után azt is érdemes megvizsgálni, hogy milyen az adott telek környezete, milyen az infrastruktúrája. Nem lényegtelen, hogy aszfaltozott út vezet-e a telekhez, kiépítették-e a csapadékvíz-elvezető rendszert. Azt is érdemes a kiválasztáskor szem előtt tartani, hogy milyen közel van a bolt, a tömegközlekedési megállóhely, az orvosi rendelő és a különféle szolgáltatások. Az sem elhanyagolható szempont, hogy milyen gyorsan tudják a család tagjai az iskolát, illetve a munkahelyeiket elérni.

 

Rossz szomszédság, török átok

Triviálisnak tűnik, de több szempontból is fontos, hogy kik lesznek a szomszédok, hisz hosszú éveket kell majd egymás mellett eltölteni. Masa Tamás ezzel kapcsolatban egy régi közmondást is felidézett: „Rossz szomszédság, török átok!”

Az ügyvezető hozzátette, már az építkezés során is fontos figyelni a szomszédokra, ezért a cégük a munkálatok összes fázisát úgy végzik, hogy betartanak minden biztonsági előírást, jogszabályt és arra törekednek, lehetőleg ne zavarjanak senkit.

 

A kivitelező már a kezdetektől tud segíteni

Masa Tamás elmondta, az elmúlt időszakban egyre többen keresik őket, hogy együtt válasszanak telket, mivel ez az építtető számára biztonságot jelent. A közös munka ilyenkor mindig egy megbeszéléssel indul, ahol a megrendelő elmondja igényeit, anyagi lehetőségeit és elképzeléseit. Ezt követően kezdődhet a keresés. A kivitelező bevonása ebbe a fázisba azért is előnyös, hisz ő sokkal jobban ismeri a kínálati piacot és a telkek megkeresésében is tud segíteni.

Az ügyvezető hangsúlyozta, egyszerűbb a telekhez választani a megfelelő házat, mint a ház terveihez a telket, azonban hozzátette, ma Magyarországon nem olyan szigorúak a jelenlegi építési szabályok, hogy ne lehessen a megrendelők álmai otthonát felépíteni.