Generálkivitelező – Tényleg megéri?

Egy család életében az évek során több fontos döntést is meg kell hozni. Az egyik ilyen, hosszú évekre kiható elhatározás egy ház építése. Nem egyszerű a döntés, sok kérdésben kell határozni, amely nagymértékben befolyásolják a család otthonának elkészülését. Szeretnénk ezt a döntési folyamatot megkönnyíteni a kedves olvasóknak, hisz számos olyan kérdés merülhet fel, amelyre eleinte nem is gondolnak. Cikksorozatunk segítséget nyújt a telek és a generálkivitelező kiválasztásában, abban, hogy milyen anyagok mellett döntsenek, milyen otthont építsenek.

 

Egyedül, vagy szakemberek segítségével

Sok fontos döntést kell meghozni az építkezés előtt. Választani kell a hitelek között, meg kell találni a legmegfelelőbb telket. Ezt követően pedig szükség lesz szakemberre, akik az építkezés minden fázisát ismerik és meg is tudják csinálni, az alaptól a tetőig, kívül és belül.

Masa Tamás, a Terra-Ép Kft. ügyvezetője szerint még mindig sokakban él az a hiedelem, hogy ha a generálkivitelezés felé hajlunk, akkor az sokkal többe kerül. Ez azonban egyáltalán nincs így – hangsúlyozta az igazgató, aki hozzátette, bármilyen munkát végeztetünk el, törekszünk arra, hogy azt szakember csinálja, mert az – néhány szélsőséges kivételtől eltekintve – jó lesz. Ez így van az építkezésnél is. Ráadásul a jó szakember tanácsokkal is tud segíteni, amellyel akár még pénz is spórolhat nekünk.

 

Szempontok, amelyek alapján érdemes generálkivitelezőt választani

Az egyik szempont, amely Masa Tamás szerint a legfontosabb, a szakmai hozzáértés. A házépítés folyamata nem csak abból áll, hogy kiválasztjuk az adott munkafázisra az embereket, azok jönnek és csinálják. Az építkezés egy nagyon hosszú engedélyeztetési, szervezési, anyagbeszerzési feladat, amelyet az átlagember át sem igen lát. A generálkivitelezőknek azonban ezekben óriási, több éves tapasztalata van – emelte ki Masa Tamás, aki hozzátette, az ilyen tudással rendelkező kivitelező több hónappal is lerövidítheti az építkezés folyamatát, és ezzel pénzt is megtakaríthatnak a megrendelőnek.

A másik nagyon fontos szempont, hogy a kiválasztott generálkivitelező megfelelő referenciákkal rendelkezzen, amelyek a megbízó meg tud nézni és láthatja, hogyan is dolgozik az adott cég.

Masa Tamás még egy fontos szempontot említett, amelyet érdemes figyelembe venni a generálkivitelező kiválasztásakor, az pedig a szakmaiság, azaz milyen szakembereket foglalkoztat a cég, kikkel dolgozik együtt. Szerinte az is fontos, hogy megfelelő kommunikáció, bizalom és „kémia” alakuljon ki a megbízó és a megbízott vállalkozás képviselő között, hisz egy hosszan tartó munkafolyamat során, majdnem napi szinten kell együttműködniük.

 

Garancia – amire sokan nem gondolnak

A cégvezető hangsúlyozta azt is, hogy a generálkivitelező a felsorolt előnyök mellett felelősséget és garanciát is vállal a munkájára. Ez pedig jelentős biztonságot jelent az építtetőnek. Egy több éve dolgozó, a piacon megfelelő referenciákkal rendelkező generálkivitelező évek múlva is megkereshető egy-egy problémával. Nem csak a garanciális javításokat végzik el, hanem évekkel később is segítségére lehet az ügyfélnek, hisz töviről hegyire ismeri a házat.

A Terra-Ép számára nagyon fontos, hogy a felépült házukkal kapcsolatban az ügyfeleik a későbbiek során is bizalommal felkeressék őket. Masa Tamás kiemelte bármikor fordulhatnak hozzájuk, évekkel később is segítenek azoknak, akiknek házát ők építették fel. „Számunkra a bizalom és az adott szó nagyon fontos!” – tette hozzá.